ONLINE KATALÓGY

Mikbaits 2017

Jetfish 2017

Daiwa 2016

Katalóg Nikl 2017

Carp Zoom 2017

Garant baits 2017

Carp Only

JRC 2017

Lastia 2017


» Rozhovor s J. M. Lebretonom
Rozhovor s Jean-Marc Lebretonom

LebretonStar Baits v tomto roku oslavuje 20 rokov od svojho vzniku a ty si s touto značkou od samého začiatku. Môžeš nám priblížiť, čo sa za tých 20 rokov udialo a ako sa za tú dobu zmenili nástrahy?

Moja prvá nástraha, ktorú som používal pred 20 rokmi, bola založená na jednoduchom mixe. S úspechom som na ňu chytával  nielen ja, ale aj veľa mojich priateľov s ňou dosahovalo výborných výsledkov. Mojim cieľom bolo vytvoriť takú nástrahu, ktorá bude atraktívna, jednoducho vyrobiteľná a nebude potrebné ju pred samotným lovom dlhodobo sušiť. Už od samého začiatku sme sa snažili používať najkvalitnejšie suroviny. Pokúšali sme sa o to, nájsť jednoduché nástrahy, ktoré budú úspešné a dokážu chytať ryby. Keď sa teraz pozriem na boilies, tak vidím niečo viac než len nadupanú guličku plnú partiklu a atraktorov. Ako roky išli, mal som tú česť stretnúť sa s mnohými dobrými rybármi, vzdelanými biológmi a v neposlednom rade aj s rybárskymi expertmi (vedcami). Získané vedomosti sa snažím kombinovať v praxi pri testovaní nástrah a hlavnou mojou snahou je dostať maximum z každej použitej zložky. Musím sa poďakovať samozrejme aj ďalším ľuďom, ktorý mi v tom pomáhali a pomáhajú ako sú bratia Mahinovci a ďalší.

Už 20 rokov sa venujem vývoju návnad a nástrah pre Star Baits a musím povedať, že sa jedná o najvďačnejšiu a najvzrušujúcejšiu časť mojej práce. Za tú dobu sme vyvinuli naozaj niekoľko úspešných nástrah ako je SK30, Hot Demon alebo Signal a ako úplne posledná, ktorá bola uvedená na trh Spicy Salmon. Vždy nám trvá veľmi dlho, než sa zhodneme na finálnej verzii. Každá nová nástraha, ktorá sa dostane do predaja je výsledok dlhodobej práce. Osobne je to akési uspokojenie za tvrdú a zodpovednú prácu a to nielen mňa, ale predovšetkým celého Star Baits tímu. Vždy sa snažíme dodať na trh nástrahu, ktorá bude fungovať, a rybári s ňou budú spokojní. Celá filozofia firmy Sensas je veľmi jednoduchá, je totiž založená na rybárskych skúsenostiach a my ako členovia značky Star Baits, by sme si nikdy nedovolili pustiť na trh niečo, o čom by sme neboli presvedčení, že bude fungovať!

Star Baits patrí v Európe medzi najväčších výrobcov nástrah, môžeš nám povedať bližšie informácie o výrobe?

Naša kapacita je približne 4,5 tony boilies za 8 hodín. Tento údaj sa môže líšiť v závislosti na veľkosti vyrábaného boilies a zložitosti použitej receptúry. Táto kapacita nie je vždy dostatočná, predovšetkým na začiatku sezóny a v lete, a to znamená, že musíme podstupovať dve 8 hodinové smeny, aby sme dokázali pokryť dopyt! Tento dopyt nás radí na prvé miesto vo výrobe boilies v Európe.

Boilies z rady Concept je za posledných 6 rokov najpredávanejšie. Čím si tento úspech vysvetľuješ, že boilies ako SK30, Instinct Factor alebo Hot Demon sú tak úspešné? Môžeš nám to vysvetliť?

Pri práci

Máš pravdu. Rada Concept patrí k najkvalitnejším nástrahám na trhu. Toto boilies v sebe ukrýva najmodernejšie technológie, ktoré korešpondujú s najmodernejšími poznatkami v oblasti výživy kapra. Chuť, vôňa a farba sú odvodené z viac ako tisícky prírodných produktov, ktoré pomáhajú oklamať najväčších a najopatrnejších kaprov. Súčasťou celého procesu výroby boilies je tiež vysoká výrobná kontrola a následné testovanie pri vode. Ale jeden z kľúčov kvalitatívnej kontroly je, že každý základný mix v sebe obsahuje starý recept, ktorý som používal, keď som ešte boilies vyrábal ručne. Boilies Hot Demon je príchuť, ktorá bola vyvinutá v roku 1993 a jej zdokonalenie trvalo mnoho rokov vďaka moderným technológiám, ale základ tohto boilies je neustále rovnaký.
Jednotlivé príchute z rady Concept môžete použiť takmer všade, ale každá príchuť má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré je potrebné brať do úvahy. Zoberme si ako príklad Hot Demon. Je to boilies, ktoré môžeme považovať za silné vďaka vôni a chuti. Samozrejme, ak ste ho používali na kŕmenie vo veľkom množstve, mohli ste dosiahnuť bodu nasýtenia a jeho efektivita sa znížila. Na druhej strane, je to ideálna nástraha pre rybárčenie bez kŕmenia tzv. single hook bait, kedy takto prezentovaná nástraha dokáže zaujať hladné a zvedavé kapry.

Naopak boilies Signal bolo vytvorené pre vody, ktoré sú bohaté na prirodzenú potravu. Má relatívne slabú vôňu a chuť, teda ho môžete využívať ako na rybárčenie bez kŕmenia, tak na masívne kŕmne kampane. Hrubá štruktúra, tmavá farba a efekt chrupnutia dodávajú tomuto boilies charakter prirodzenej potravy. Čo sa týka našej najnovšie nástrahy - Spicy Salmon - nechám Vám ešte nejaký čas na jej objavovanie a zoznamovanie s ňou. Prezradím len, že prvé správy naznačujú, že sa pravdepodobne jedná o malý bonbónik.

Rada Performance je rok čo rok populárnejšia. Môžeš nám povedať, čím sa líši od radu Concept? Môžeš nám odporučiť boilies pre studenú vodu, pre teplú vodu a pre vody, kde nie je veľká hustota kaprov a je veľa prirodzenej potravy?

Rad Performance sa dosť podobá rade Concept, obsahuje rovnaké atraktanty, má rovnakú štruktúru a je ľahko stráviteľná. Okrem iného, pri výrobe boli použité najmodernejšie technológie v podobe pridania prírodných cukrov. Rad Performance dáva možnosť rybárom, ktorí používajú rad Concept získať nové príchute v rovnakej kvalite, predovšetkým možnosť používať ovocné boilies. Ďalej dáva možnosť rybárom použitie pri masívnych kŕmnych kampaniach. MordacqMasívne kŕmne kampane spomínam preto, lebo pri výrobe radu Performance boli použité syntetické koncentráty, ktoré sú ale na báze prírodných látok a extraktov (napr. perník, white fish halibut alebo konope a tigrí orech), a teda tu nehrozí problém rýchleho nasýtenia.

Do studenej vody odporúčam Gingerbread (perník) a Monster crab (monster krab). To je môj výber číslo jedna. Tieto boilies pracujúvo vode veľmi dlho a ryby sú ich schopné nájsť veľmi rýchlo. Do teplej vody odporúčam boilies s hrubou štruktúrou založené na vysokom množstve semien, ktoré je pre kapry dostatočne atraktívne, a preto by som vybral Hemp & Tiger (konope a tigrí orech) alebo White Fish Halibut Pellets. Jedná sa o nástrahy prispôsobené k lovu veľkých kaprov, pretože obsahujú veľké množstvo kvalitných rybích múčok. Inak povedané, jedná sa o nástrahy sa smrtiacim účinkom a som si istý, že bude so mnou súhlasiť Jean-Michel? / Jean Michel Mordacq ulovil na boilies White Fish Halibut Pelets na Lac Du Der kapra o váhe 34,8kg/

Pozrime sa na rozdiel medzi syntetickými a prírodnými nástrahami. Je jedna nad druhou nadradená? Čo si o tom myslíš?

Nemyslím si, že nastáva konflikt medzi syntetickými a prírodnými nástrahami. Skôr si myslím, že pri správnej kombinácii môžete docieliť prekvapivého efektu. Pretože každá nástraha prináša niečo iné, čo tá druhá nemá. Syntetické nástrahy bývajú často výraznejšie vo farbe a pachu a práca s nimi pri vode môže byť veľmi zaujímavá, s pozitívnym výsledkom v podobe mimoriadnych úlovkov. Jedná sa o ideálne nástrahy pre krátkodobé chytanie a zimný rybolov.
Prírodné nástrahy majú menej výraznú farbu a vôňu, preto sa skôr podobajú prirodzenej potrave. Sú perfektné pre vody, kde je veľké množstvo prirodzenej potravy, veľký rybársky tlak alebo dlhé masívne kŕmne kampane. Hoci každá táto nástraha má odlišné vlastnosti, pri skombinovaní môžu bez problému fungovať. Napríklad skúste White Coconut (biely kokos) alebo White Chocolate (bielu čokoládu) v kombinácii s Omega Fish alebo SK30 - uvidíte ako dobre fungujú!

Všimol som si, že ste pre rok 2012 zaradili do sortimnetu úplne nový rad boilies. Môžeš mi vysvetliť o akú radu sa jedná a koľko bude stáť?

Jedná sa o radu "Grab & Go", /v preklade chyť a choď/. Táto rada ponúka hotové boilies, dipy a preddipované boilies. Túto radu už niekoľko rokov s úspechom predávame v Anglicku. Samozrejme anglickí rybári požadujú najvyššiu kvalitu a kladú vysoký dôraz na správnu štruktúru, dostatočné uvoľňovanie potravinového signálu, na sladkosť a dlhú trvanlivosť ako my. Jednoducho sa jedná o domácu kvalitu. Pre tento rok sme sa rozhodli túto sériu uviesť aj na ostatné európske trhy. V rade nájdete klasické príchute ako jahoda, tutti fruti, scopex, kalamár s chobotnicou atď. K dostaniu je okrem veľkostí 14 a 20mm aj veľkosť 10mm a predáva sa za neuveriteľnú cenu 6,50 € za kilogram.Pink Zink

Starší rybári nachádzajú v katalógu príchuť Pink Zing, legendárnu príchuť, ktorá od 90. rokov nachytala tisíce kaprov naprieč celou Európou. Povedz nám o nej viac ...

Pink Zing bola jedna z mojich obľúbených príchutí v 90. rokoch a nebolo tomu len  u mňa, ale aj u mnohých iných rybárov. Je to rovnaké ako s príchuťou Scopex, ktorá je veľmi populárna a používajú ju tisícky rybárov. Teraz spolupracujeme so značkou Geoff Kemp, pôvodcom príchuti a sme veľmi potešení, že ju znovu môžeme ponúknuť exkluzívne pod Star Baits.

 

 

YzFiYzY4Y