ONLINE KATALÓGY

Mikbaits 2017

Jetfish 2017

Daiwa 2016

Katalóg Nikl 2017

Carp Zoom 2017

Garant baits 2017

Carp Only

JRC 2017

Lastia 2017


» Hlboké jazerá
Hlboké jazerá

Jačanie signalizátora  zrýchľuje môj tep a telo uvádza do okamžitého pohybu. Zdvíham udicu, naskakujem do člna . Z cievky sa neustále odvíja vlasec. Zapínam motor a snažím sa čo najrýchlejšie dostať nad rybu. Ryba si to však neustále šinie ďalej .  Podo mnou je 25m hĺbka a vďaka piatej rýchlosti  motora sa konečne dostávam nad rybu. Oči mám uprené do priezračnej vody a s nedočkavosťou čakám čo uvidím. Trpezlivo zdolávam, raz mám na vrch ja, raz môj súper. Od kŕmeného miesta som už niekoľko desiatok metrov  a ryba sa stále drží v desať metrovej hĺbke. Táto hranica ako by jej dávala nejakú istotu bezpečia.  Ruky ma už bolia, hľadám pohodlnejšiu polohu v člne . Konečne sa mi darí rybu dostať vyššie. Pod člnom vidím nádherného lysca, ktorý ešte vôbec nejaví známky únavy. Opäť prudký výpad a ryba  si pýta ďalšie metre silónu. Nevnímam čas , scenár sa neustále opakuje . Konečne, kapor sa ukladá na bok a ja podoberám jeho majestátne telo. Je dobojované.

Vždy , keď som čítal o hlbokých jazerách  , rôznych zatopených baniach , evokovalo to vo mne isté tajomno. Tajomno obrovských rýb, žijúcich v týchto hĺbkach. Pamätám si, keď som po prvý krát navštívil Oravskú priehradu a začal pátrať po zaujímavých miestach  . Naučený z chytania na plytkých jazerách  mi hĺbka nad 10 m naháňala mráz na chrbte.  Bol začiatok sezóny a Medardova kvapka si to užívala v plnom prúde. Ryby sa sťahovali z plytkých miest a nám sa ich úspešne darilo chytať , pre mňa vtedy v hlbokej vode. Nádherné boje  v daždi a zime s týmito krásnymi rybami , sa mi na trvalo vryli do  pamäti . Od vtedy uplynulo už niekoľko rokov a informovanosť o úlovkoch kaprov medzi rybármi sa podstatne zvýšila . Začali sa čoraz viac objavovať úlovky nádherných obrovských rýb  z jazier, na ktorých sa môžete bežne stretnúť s hĺbkou vody nad 20m. Väčšina týchto jazier má tvrdé štrkové ,alebo kamenisté dno , s veľkým množstvom prirodzenej potravy ,predovšetkým mušlí, slimákov ,a rôznych iných kôrovcov, čo dáva vysoký predpoklad rastu rýb vďaka bohatosti kvalitnej potravy.

Absolvoval som niekoľko rybačiek na takýchto vodách a môžem vás uistiť , že ryby v nich sú nádherné,  s obrovskou silou, ktoré dokonale vedia využívať veľkú výšku vodného stĺpca pri svojom boji.

 

Prudko zvažujúce sa brehy takýchto jazier ponúkajú pocit bezpečia i pre veľké ryby. Dôkazom toho sú úlovky  mnohých rybárov chytajúci na takýchto jazerách v pobrežných partiách . Ak sa rozhodnem pre takýto spôsob lovu nesnažím sa chytať priamo pred sebou, jedine v prípade, že sa chystám na takomto mieste zotrvať len krátko. Snažím sa chytať popri brehu niekoľko desiatok metrov buď v ľavo, alebo v pravo od môjho stanovišťa . Pokoj v blízkosti kŕmeného miesta je pri tomto spôsobe lovu veľmi dôležitý. Kŕmim menším množstvom návnad okolo nástrahy, no snažím sa v pravidelných intervaloch, niekoľko krát za deň z brehu v tichosti prikrmovať a vytvoriť dôveryhodné miesto pre ryby s pravidelným prísunom potravy. Ideálom je ,ak skôr než začnete na toto miesto pokladať montáž s nástrahou, dva až tri dni týmto spôsobom vnadiť. Zábery tak rýchlo neustanú, ako keď budete hneď od začiatku skúšať chytať na takomto mieste. Preto veľmi rád si vnadím po príchode viacero miest, a na nich postupne skúšam šťastie po niekoľkých dňoch.  Na takýto spôsob lovu rád používam výraznejšie korenisté nástrahy ako je Hot Demon, Chilli,alebo Probiotic Red.

 

Bohatá členitosť týchto jazier nám dáva obrovské možnosti lovu na rôznych hranách a laviciach. Pred dvoma rokmi ,keď som blúdil so sonarom po takejto hlbokej vode podarilo sa mi nájsť prudkú hranu kolmo zvažujúcu sa až do 25 metrov. Na tejto hrane asi v 11 metroch bol mierny  rovný výbežok. Rozkrájal som bolies na polovičky ,mierne prekŕmil a pomocou sonaru presne uložil svoju montáž.  Toto miesto mi dalo najväčšie ryby výpravy. Miesta, kde dno sa tak prudko nezvažovalo boli síce aktívne , ale nedávali až také veľké ryby. Myslím si, že veľká hĺbka za hranou dáva veľkým rybám väčší pocit bezpečnosti a to je dôvod prečo ich možno v týchto miestach uloviť. Ak sa rozhodnete na takýchto miestach chytať guličky pokrájajte na  polovičky. V takomto prípade je väčší predpoklad , že zostanú na vašom vybranom mieste a neskotúľajú sa pod hranu.

 

Priestranné štrkové lavice bývajú rovnako veľmi zaujímavým miestom. Dávajú nám totiž možnosť bohatého kŕmenia a šancu na veľké množstvo ulovených rýb. Miesto s takouto rozlohou nám umožňuje nalákať vďaka  dostatočnému množstvu krmiva veľa rýb. Rád takto chytávam a teším sa z každej ulovenej ryby. Ako postupujem pri vnadení?  Boilies rôznych priemerov od 14mm až po 32mm rozkrájam na polovičky a na široko porozhadzujem po celej  lavici vrátane bočných hrán. Celými guľôčkami kŕmim až na záver prvotného kŕmenia ,a to  miesta , kde nehrozí ich zapadnutie pod hranu. Z partiklových návnad využívam Tigrí orech , ktorý rovnako na široko porozhadzujem po kŕmenom mieste. Zvuk z chrúmania tejto dobroty kaprami určite nenechá ľahostajným okolité ryby a zvedavosť ich priláka k tomuto bohato prestretému stolu. Podľa frekvencie záberov  dokrmujem  a zväčšujem priemer návnady, pre dosiahnutie úlovkov veľkých rýb. Tento spôsob vnadenia býva veľmi úspešný čo sa týka dlhodobého hľadiska, ale len pri používaní kvalitných návnad. Mojimi jednoznačnými favoritmi sú SK 30 a Tuna Max. Ak na takéto vnadenie ryba zareaguje, stáva sa, že sa stanete jedinými rybármi na jazere, ktorý dokážu chytať pravidelne ryby.

Náročnosť na montáže na týchto typoch jazier býva veľmi náročná. Ostré hrany kameňov, mušle, dávajú koncovým montážam riadne zabrať. Predovšetkým si pripravte kvalitné háčiky v dostatočnom množstve. Ja používam SB 300 veľkosť č.4 , no v prípade nízkej aktivity rýb nemám problém siahnuť aj po veľkosti č. 6 k panáčiku z dvoch 24mm guľôčok. Verte mi, ani pri takomto malom háčiku len minimálne strácam ryby. Kombinovaná montáž z 0,50 – 0,60mm fluorocarbónu a mäkkej 0,35lb spletanej šnúrky Granity alebo Enigmy je dostatočne odolná do týchto náročných podmienok. Vzhľadom na priezračnú vodu a náročnosť terénu  volím šokovú šnúru 0,60mm vlasca s fluorocarbónovou úpravou. Predsa ,odolnosť je väčšia ako u klasických hrubých vlascov, je ťažší  ,čo je istá výhoda, lebo pri montáži vynechávam šnúrku s oloveným jadrom. Pri pokladaní montáží si dávajte pozor, aby sa vám silom pri odvíjaní nezasekával o spojovací uzlík, čo môže spôsobiť zamotanie náväzca. Preto pri spúšťaní sa snažím udicu mierne odkláňať od padajúcej montáže a odvíjajúci vlasec ťahať do boku aby som zabránil  zamotaniu koncovej udice o šokový nadväzec. Je totiž rozdiel pokladať z člna montáž do 4m hĺbky a do 12m hĺbky. Nie je nič horšie ,ako vytiahnuť ju po nekonečných hodinách čakania na záber zamotanú.

Hlboké jazerá ponúkajú ešte mnoho nepoznaného, sú skutočne tajomné s mnohými prekvapeniami pre rybárov. Sú náročné na psychickú a fyzickú odolnosť. Preveria vašu technickú pripravenosť. Dokážu vás potrápiť, pripraviť vám mnohé sklamania, ale verte mi vaša vytrvalosť bude odmenená nádhernými zážitkami zo stretnutia s bojovnými a nádhernými rybami.

 

 

Ivan Fabian

MWQ4YTl