ONLINE KATALÓGY

Mikbaits 2017

Jetfish 2017

Daiwa 2016

Katalóg Nikl 2017

Carp Zoom 2017

Garant baits 2017

Carp Only

JRC 2017

Lastia 2017


» Boilies a ja
Boilies a ja.


BOILIE, slovo, ktoré sa v súčasnej rybárskej ,,kaprárskej“ terminológií používa pomaly častejšie ako slovo udica a naviják, a predbehlo o riadny kus cesty aj legendárnu kukuricu, hrach, či dážďovku. Tieto varené cestové guličky sú pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou rybárskej výbavy a máme ich so sebou pri vode vo väčšom, či menšom množstve stále.  Počet rybárov, ktorí si za cieľovú rybu svojho lovu zvolili kapra, sa stále rozrastá. Mám tým na mysli moderný lov kaprov, ktorý v sebe zahŕňa pojmy, ako vlasová metóda upevňovania nástrahy mimo háčika, boilie, spája sa s objemnou rybárskou výbavou a na prvom mieste, aspoň by to tak malo byť, je to lov spôsobom CHYŤ A PUSŤ. Poznám však aj rybárov verným stále starým, dobrým, osvedčeným metódam s krmítkom, ktorí sú však veľmi moderní v hlavnej myšlienke a dokážu rybe darovať život. A tých si veľmi vážim. Na druhej sú aj takí, ktorí sa naučili ,,po novom“ naväzovať, používať, chytať, ale stále zostali v režime nepúšťania. Zobrať si za rok niekoľko ,,jedlých“ kapríkov je normálne, ale drancovať vody za použitia boilie, kedy je oveľa väčší predpoklad ulovenia aj veľkých kaprov, a tým vlastne výhody, ktoré nám boilie dáva zneužívať, je pre mňa neprijateľné a smutné. A aj preto je ešte stále veľa rybárov, ktorí tento druh návnady a nástrahy považujú za niečo zlé, moderné, schopné ,,pokaziť“ vodu, čo však nie je pravda. Boilie nie je žiadny zázrak, stopercentná, vždy chytajúca nástraha, je to ale určite jedna z najlepších nástrah na kapry s vysokou mierou úspešnosti vyselektovania našej cieľovej ryby, nielen čo do druhu, ale pri správnej voľbe aj čo do jej veľkosti.

Poďme však k základnej téme môjho článku. Boilie, tak ako ho poznáme dnes, odštartovalo svoju cestu v Anglicku na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Tu sa začali budovať základy pojmu moderných kaprových návnad, kedy niektorí rybári začali premýšľať o výživovej vyváženosti návnady a prenikať do tajomstiev života kaprov z hľadiska spôsobu ich prijímania potravy a jej zdrojov. Prišli s myšlienkou, že kapra môžeme naučiť rozpoznávať umelý zdroj potravy, pokiaľ dokáže pokryť jeho výživové požiadavky. Postupne si títo rybári začali skladať z rôznych prísad (pomleté granule pre psy, pstruhové pelety, krupica, vtáčie zoby,...) základné zmesi, z ktorých po pridaní vajec, rôznych aróm a iných tekutých prísad vytvárali varené guličky. Tento spôsob zostavovania si boilie sa používa aj v dnešnej dobe s tým rozdielom, že už vieme, aké objemové prísady (rôzne rybie múčky, rastlinné múčky, sušené mlieko – proteínové múčky, zmesi vtáčích zobov,..) máme použiť, tak isto čo vybrať pre zatraktívnenie samotného boilie z hľadiska nízkoobjemových  prísad (arómy, oleje, esenciálne oleje, pečeňový prášok, výťažky z morských živočíchov, tekuté potravy, sladidlá,...). Tu sme sa dostali k doma vyrábaným boilie, ktoré by som rozdelil ešte na dve skupiny. Prvá je tá, o ktorej som hovoril, kedy si skladáme aj samotnú základnú zmes s veľkoobjemových prísad. Druhá skupinu doma vyrobených boilie je tvorená zo základnej zmesi zakúpenej v obchode, ktorá je už namiešaná z rôznych ingrediencií, do ktorej pridávame pri výrobe boilie už len tekuté prísady, prípadne malé množstvo prísad práškových.

Začiatkom osemdesiatych rokov, kde inde ako v Anglicku, sa rozbehla výroba komerčných boilie, ktoré boli určené spotrebiteľovi na priame použitie. V skratke povedané, kúpim a chytám. Prvé v obchodoch predávané ,,hotovky“ boli mrazené, až postupom času po nájdení správnych konzervačných látok sa začalo s ich predajom v takej podobe ako ich poznáme dnes. Mrazené boilie sa predáva aj v súčasnosti a považuje sa vo všeobecnosti sa to kvalitnejšie.

Chcel by som krátko opísať výhody, respektíve nevýhody doma robených boilie a hotových boilie z predajných plôch. Počas posledných pätnástich rokov, kedy som sa venoval svojej záľube – lovu kaprov a ich lovu na tento typ návnady a nástrahy som postupne prešiel od chytania na ,,hotovky“, ktoré som používal na začiatku mojej kaprárskej ,,kariéry“, cez obdobie používania a tvorenia boilie od základu, vrátane základnej zmesi, obdobie kedy som vyrábal boilie zo zakúpených základných zmesí, aby som sa v posledných rokoch dostal opäť ku hotovému komerčnému boilie. Prečo? Najprv spomeniem to, s čím mám najmenšie skúsenosti. Je to tvorba základnej zmesi na výrobu boilie. Skúšal som to, chcel som mať svoju zmes, ktorú som vytváral na základe poznatkov z kníh a článkov, ktorá by bola finančne nenáročná a chytala by. Bola to klasická zmes tvorená z rybacej múčky, vtáčieho zobu, sušeného mlieka, kukuričnej a pšeničnej krupice, špaldovej múky s pridaním pečeňového prášku, lososového oleja, sladidla, arómy, prípadne esenciálneho oleja. Tieto prísady s malými obmenami som používal počas celej sezóny, pričom som vzhľadom na teplotu vody menil len objem jednotlivých zložiek. Dokázal som chytiť kapry aj na takéto boilie, dokonca v tom čase aj svojho najväčšieho, ale nemal som dostatok času, aby som túto zmes, prípadne zmesi, vylepšoval a následne aj zodpovedne odskúšal a dosiahol tak požadovaný výsledok. To je podľa mňa najväčšia nevýhoda tohto spôsobu výroby boilie. Časové hľadisko, nielen z pohľadu samotnej výroby, teda zháňanie a kúpa prísad, miešanie, varenie, sušenie, ale hlavne z pohľadu nedostatku času, počtu nastražených udíc a možnosti zdokonaliť svoju návnadu a nástrahu pozorovaním a skúšaním priamo pri love. Je to pre jedného človeka beh na dlhú trať a povedzme si pravdu, že chceme skôr chytať, ako skúšať a čakať. Pokiaľ by si tento spôsob tvorby boilie zvolila skupina rybárov, spoločne by vyrábali, testovali (ale skôr len malé obmeny v rámci už niekým prezentovaného odskúšaného receptu), je to spôsob najmenej finančne náročný, kedy si môžem dovoliť vyrobiť relatívne veľké množstvo návnad. V tom by som videl určitú výhodu, ktorá by po úspešnom love bola zvýraznená dobrým pocitom a slovami: ,,tak toto monštrum som chytil na svoje boilie...“.

Niekoľko rokov som chytal na boilie, ktoré som doma vyrábal z rôznych druhov komerčných základných zmesí. Tie som kombinoval v rozličnom pomere podľa ročnej doby, typu vody, kde som išiel chytať a získaných poznatkov o konkrétnej vode z mojich skúseností, alebo rád od kamarátov. Používal som boilie zmesi od firmy Starbaits, teda môžem posúdiť iba výhody a nevýhody, ktoré som mal s týmito druhmi mixov. V 90 percentách prípadov som kombinoval Bird food mix, Robin red Bird food mix a Fish meal mix. Tieto základové zmesi mi umožňovali ich vzájomnou kombináciou zostaviť tú správnu guličku pre moju potrebu. Takmer vždy som pridával do základného mixu čistý Robin red (zmes semien a paprík v podobe vtáčieho zobu s výraznou korenistou arómou a chuťou červenej farby), a to aj vtedy ak bol obsiahnutý v samotnom mixe, ktorý považujem za jednu z najlepších prísad do boilie vôbec. V trošku prehnanom pohľade by som mohol povedať, čím je ho viac, tým lepšie. Je pritom známe, že korenisté prísady sú významnou zložkou boilie určených do studenej vody, no moje boilie obsahovalo Robin red aj pri love s teplotou vody nad 20 stupňov. Ďalšou výbornou prísadou je pečeňový prášok, ktorý má veľmi výraznú pachovú aj chuťovú stopu a zvyšuje výživnú hodnotu návnady. Pridaním sladidla (niekedy naopak soli), oleja, arómy a (alebo) esenciálneho oleja, mnou obľúbenej Asa Foetidy, som mal zložené komplexné boilie, ktoré určite chytalo. Výhodou komerčných mixov je ich odskúšané zloženie (aspoň tých od renomovaných firiem), teda netreba hľadať a špekulovať. Zvolím si pomer napr. 50 percent Fish meal mix, 40 percent Bird food mix, pridám 5-10 percent Robin redu, alebo 5-10 percent čistej rybacej múčky a mám vytvorenú základnú zmes. Tento spôsob tvorby boilie je o trochu menej časovo náročný, mám istotu kvality samotnej základnej zmesi a stále mám možnosť vylepšiť svoje boilie nejakou ,,tajnou“ ingredienciou, ktorá zmení beh vecí a prinesie mi úspech. Nevýhodou je relatívne veľká finančná náročnosť pri kúpe základných mixov, aj keď nie taká, ako pri love na kvalitné hotové komerčné boilie.

A tu sa dostávam, v tejto dobe, k mojej konečnej stanici, a to hotovému boilie zakúpenému v obchodoch. Je paradoxné, ale nie nelogické, že som s ,,hotovkami“ začínal chytať kapre, a v súčasnosti ich používam skoro stále. V dobe, kedy som s lovom kaprov začínal nebol výber boilie tak obrovský ako dnes, a ich kvalita bola na dosť nízkej úrovni, čo sa týka ich výživnej hodnoty. Boli to dokonale hladké, voňavé, farebné guličky s veľmi pevnou jednoliatou štruktúrou. Ja osobne som v tom čase na takéto komerčné boilie nechytil skoro nič (ale poznal som ľudí, ktorí to dokázali). Asi som nevedel ako na to, a predsa len som bol začiatočník, ktorí sa mal čo učiť a učí sa dodnes. Postupom času sa však kvalita hotových boilie zlepšovala, na slovenský trh sa dostali viaceré zahraničné firmy, a tak som presedlal z Top Secred na Hutchinsonovho Monster Craba a Shellfisch, bielu čokoládu od Richworthu, či GLM od Jardu Tešinského. V tej dobe som tieto návnady používal a boli naozaj úspešné. Posledných osem rokov však používam produkty Starbaits, pri ktorých som práve zažil prechod od používania doma robeného boilie z ich mixov, ku hotovým boilie, ktoré je na čím ďalej tým vyššej kvalitatívnej úrovni, čo sa odzrkadľuje aj v počte a veľkosti úlovkov na komerčné boilie po celom svete. Týka sa to väčšiny výrobcov ,,hotoviek“. Začnem ich najväčšou nevýhodou, ktorou je cena. Tá je daňou za ich naozaj výbornú kvalitu, vrátane ich výživovej zložky a atraktivitu, ktorú len ťažko dosiahneme domácim majstrovaním. Neviem si predstaviť zaplatiť nejakú veľkú kŕmnu kampaň pri použití kvalitného boilie. Doba, kedy sa o boilie tradovalo, že bez množstva návnady, nie je možné kapra chytiť, je však preč. Osobne nepoužívam pri love vo väčšine prípadov veľký počet boilie, je možné zatraktívniť kŕmne miesto aj peletami, prípadne tygrím orechom. Ďalšou vecou, ktorá môže byť považovaná za nevýhodu je nemožnosť osobného vylepšenia zloženia boilie a neznalosť jeho presného zloženia, nakoľko ide o utajované receptúry a výrobné postupy. Pre mňa je ale dôležité, aby som vedel kedy, aký druh použiť s tým, že stále mám možnosť ako ,,tajnú“ zbraň použiť kvapku esenciálneho oleja, dip, alebo tekutú potravu na namočenie. Výhodou komerčného boilie je úspora času pri jeho výrobe, resp. nevýrobe. Otvorím sáčok a môžem sa venovať samotnému lovu. Nemusím mať strach, a starosti s jeho uskladnením pri dlhších výpravách za kaprami, kedy pri domáckych boilie vždy hrozí ich splesnenie a znehodnotenie. Mám možnosť vybrať si druh a veľkosť boilie, bez nutnosti skladovania veľkého množstva rôznych fľaštičiek, krabičiek, sáčkou s prísadami a rollerballov  v domácnosti za účelom ich vyrobenia.

A ktoré druhy boilie používam v súčasnosti? Asi najviac preferujem Hot Demon, ktorý je určený najmä na lov v studenej vode, ale je to podľa mojich skúsenosti celoročná gulička s asi najrýchlejším atrakčným účinkom. Svoju najväčšiu rybu som chytil na príjemne voňajúcu Instant Frenzy, ktorá na rozdiel od Demona, nechytá vždy a všade, dokáže však skôr zaujať väčšiu rybu. Je to výborné boilie do veľmi studenej vody. Rada SK 30 je celoročne úspešná a vhodná na lov počas dlhšieho časového úseku na jednom mieste. Musím spomenúť ešte Instinct Factor, ktorý by mal svojím zložením najviac pripomínať prirodzenú potravu kapra a mne sa osvedčil ako výborné boilie do teplej vody. Tu by som uviedol ešte jednu nevýhodu komerčného boilie, ktorou je nemožnosť vyskúšať všetky druhy, aj keď len od jedného výrobcu. A oni nás tak veľmi lákajú, hovoríme si: ,,čo tak skúsiť ten nový druh, alebo zostanem verný tým minuloročným,...“ Jedna vec je však istá, pokiaľ si vyberieme boilie od dobrej firmy, môžeme sa spoľahnúť na jeho kvalitu a atraktivitu. Pri jeho tvorbe a ešte predtým, než sa dostalo do obchodov bolo testované rybármi na množstve vôd. A druh si aj tak väčšinou vyberieme na základe odporúčaní v článkoch, katalógoch, alebo slov našich kamarátov. A nakoniec, aspoň si máme z čoho vyberať.

Chcel som Vám len predstaviť svoj pohľad na svet boilie a moje skúsenosti s ich používaním. Ale najdôležitejšie, nech chytám na akúkoľvek nástrahu, je dôverovať jej, veriť si v tom, čo robím, a hlavne užívať si ten krásny čas, ktorý môžeme stráviť v prírode, pri vode... .

 

Michal Jamrich


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

MjYxYWN